Terveisiä oppilaskunnan hallituksesta!

On jo viikko mennyt ensimmäisestä oppilaskunnan hallituksen kokouksesta. Kokouksessa rehtori esitti tällaisen jutun, jonka jokainen Helsingin koulu sai. Oppilaskunnan hallituksen tehtävänä oli joko hyväksyä tai hylätä idea. Jos enemmistö kannattaisi, sopimus tulisi käyttöön vuoden 2015 syksynä. Meidän oppilaskunnan hallitus hyväksyi sopimuksen. Idea on tällainen:

-Syysloma olisi koko viikon mittainen kaikissa kouluissa. Eli ei tarvitsisi tulla lauantaisin kouluun.

-Joululoma alkaa jo 19.12.

-Hiihtoloma on samanpituinen kuin aina.

-Koulu loppuu vasta 4.6.

-Koulu alkaa pari päivää aikasemmin.

Ja näin kaikissa Helsingin kouluissa. MUTTA muistakaa, että tämä VOI tulla toimeen ensvuoden syksyllä. Tulevaisuudessa kerrotaan asiasta enemmän. 🙂 Hyvää lukuvuotta kaikille! 🙂